Jauna iespēja skriemeļu metastātisko bojājumu ārstēšanā-II

2022.g. 25. novembrī Daugavpils reģionālajā slimnīcā pirmo reizi Latvijā tika veikta minimāli invazīva operācija (radiofrekvences ablācija ar vienlaicīgu balona kifoplastiju) pacientei ar nieres vēža metastāzi mugurkaulājā.

Unikāla STAR tehnoloģija ļauj iznīcināt audzēja šūnas, atjaunot skriemeļa mehānisko izturību un nozīmīgi mazināt muguras sāpes  neveicot griezienu. Mērķis tiek sasniegts, izmantojot vienu vai divas adatas, caur kurām ievadītie instrumenti nodrošina audzēja kontrolētu termisku destrukciju un kaulu cementa ievadīšanu.

Gatavošanās STAR tehnoloģijas ieviešanai ilga 5 gadus. COVID pandēmija aizkavēja plāna realizāciju, taču iniciatīvas autoru neatlaidība vainagojās ar  praktisku rezultātu.

Termins “Minimāli invazīva ķirurģija”  nozīmē, kā procedūra saudzē audus, atvieglo pēcoperācijas periodu un būtiski uzlabu pacienta dzīves kvalitāti.

Tas gan nenozīmē, ka procedūru veic 1-2 cilvēki. Šīsdienas operāciju atbalstīja liela starptautiska komanda. Sirsnīgs paldies mūsu labajam draugam un atbalstītājam Fabio Pullano no Itālijas, SCANMED SIA, Daugavpils reģionālās slimnīcas Valdes loceklim Grigorijam Semjonovam, neiroķirurgam Viktoram Butānam, anesteziologam Daņilam Garbuzam, operāciju bloka māsiņām,  māsu palīgiem un rentgena asistentēm, kā arī neiroķirurģijas nodaļas personālam.

Liels atspaids metodes ieviešanā un slimnīcas izvēlē bija onkologu Murmana un Spartaka Ratiani izpratne un labvēlīga attieksme.

Īpaša pateicība par mugurkaulāja metastātisko bojājumu problēmas aktualizāciju profesorei Dacei Baltiņai un profesoram Igoram Aksikam.

Metastāzes mugurkaulājā attīstās 10% onkoloģisko pacientu. Metastāžu radiofrekvences ablācija tiek plaši izmantota Eiropā un ASV. Mēs darīsim visu iespējamo, lai šī efektīvā tehnoloģija kļūtu pieejama arī Latvijas pacientiem.

Viktors Vestermanis

Traumatologs ortopēds

Mugurkaulāja ķirurgs

Algologs