Jaunas iespējas skriemeļu metastāžu ārstēšanā-I

Ļaundabīgo audzēju metastāzes skriemeļos rada sāpes, var izraisīt skriemeļu lūzumus ar smagām sekām.

Metastāzes skriemeļos mēdz būt lītiskas un sklerotiskas.

Lītiskās metastāzes attīstās biežāk. Šajos gadījumos skriemelis kļūst irdens un metastāzes augšanai progresējot var sabrukt.

Sklerotiskās metastāzes raksturojas ar paaugstināta blīvuma audu veidošanos, kas var radīt intensīvas sāpes, taču pie skriemeļu lūzuma tās nenoved.

Kombinēta rakstura metastāzes raksturojas ar abu nosauktu skriemeļu bojājumu  kombināciju.

Pēdējā desmitgadē skriemeļu  metastāžu ārstēšanā ir panākts liels progress.

Ir radītas metodes, kas iznīcina metastāzes audus ar augstu vai zemu temperatūru. Ir pierādīts,  ka  metastāžu audi ir jūtīgāki par normāliem audiem pret augstu (līdz +60⁰  C) un zemu (līdz -40⁰  C) temperatūru.

Lītiskās vai jaukta tipa metastāzes ar lītiskās komponentes prevalēšanu sekmīgi ārstē ar augstas temperatūras iedarbību. Plašu izplatību guvusi radiofrekvences ablācijas (RFA) metode. Jaunākās radiofrekvences ablācijas tehnoloģijas (STAR) ļauj veikt kontrolētu, mērķtiecīgu metastātisko audu iznīcināšanu, neapdraudot veselos audus, t.sk. muguras smadzenes, nervu saknītes un asinsvadus.

Skriemeļu metastātisko bojājumu radiofrekvences ablācija ir minimāli invazīva metode. Tas nozīmē, ka manipulācijas veikšanai nav nepieciešams veikt griezienu. Vadāmā radiofrekvences zonde tiek ievadīta skriemelī caur vienu vai divām adatām. Caur tām pašām adatām pēc veiktās radiofrekvences ablācijas skriemelī tiek ievadīts kaulu cements, kas nostiprina skriemeli un novērš tā lūzuma risku.

Pasaulē ir uzkrāta liela pieredze skriemeļu metastāžu radiofrekvences ablācijas veikšanā kombinācijā ar skriemeļu cementēšanu (kifoplastiju). Izmeklējot pacientus vairākus mēnešus pēc veiktās manipulācijas, netika konstatēta ļaundabīgā procesa progresēšana radiofrekvences ablācijai pakļautajos skriemeļos.

Tabula ilustrē sāpju mazināšanos pēc radiofrekvences ablācijas (RFA). Izmantota vizuālā analoga skala (VAS) sāpju intensitātes raksturošanai: “0”  – nav sāpju. “10” – nepanesamas sāpes.

Pēc 128 skriemeļu RFA 92 pacientiem sāpju mazināšanās ir novērtēta ar 77%.

Pirmā radiofrekvences ablācijas manipulācija Latvijā tikusi veikta 2022.g.  piedaloties Itālijas speciālistam.

RFA raksturo sekojošas īpašības:1

  1. RFA nav toksiska. Tā ļauj turpināt (uzsākt) nepieciešamo pamatslimības ārstēšanu (ķīmijterapiju, staru terapiju).
  2. RFA STAR modofikācija2 ir šobrīd modernākā tehnoloģija. Tā ir minimāli invazīva un nodrošina ātru un ilgstošu atsāpināšanu, uzlabojot dzīves kvalitāti un nodrošinot iespēju pievērsties pilnvērtīgai pamatslimības ārstēšanai.
  3. STAR tehnoloģija ir efektīva pret staru terapiju nejūtīgu metastāžu ārstēšanā, kā arī ir iespējama pacientiem, kuriem ir sasniegta maksimālā staru terapijas deva.

1 Jack Jennings, Ph.D, M.D.*
Assistant Professor, Radiology
Washington University School of Medicine

Director of Musculoskeletal and Spine Interventions
Mallinckrodt Institute of Radiology

2 Tehnoloģija ir pieejama LatvijāLV