Kas tas ir – muguras aprūpe?

Sāpes mugurā un locītavās ir viena no mūsdienu sabiedrības veselības  un medicīnas aktuālākajām problēmām. Muguras un ekstremitāšu sāpes ierobežo pacientu spējas veikt ikdienas mājas darbus, ierobežo spējas pildīt darba pienākumus, rada atkarību no pretsāpju medikamentiem.

Muguras un ekstremitāšu sāpju iemesli var būt dažādi. Vispirms jāmin stājas traucējumi, kuri mēdz veidoties bērnu un pusaudžu vecumā. To savlaicīga atklāšana un novēršana rada priekšnoteikumus labai veselībai visa mūža garumā. Mugurkaulāja slimības var izraisīt ne tikai sāpes mugurā, bet arī roku, kāju sāpes, tirpšanu un muskuļu spēka pazemināšanos. Atsevišķos gadījumos sāpes sirds, aknu, kuņģa apvidū var būt saistīta ar mugurkaulāja slimībām.

Pēdējā laikā plaši popularizēta problēma ir osteoporoze – kaulu masas un mehāniskās izturības samazināšanās. Osteoporoze rada sāpes, stājas izmaiņas un  paaugstina tā saucamo „zemas enerģijas” lūzumu risku: nelielas traumas rezultātā osteoporozes  pacienti var gūt kaulu lūzumus. Pārsvarā ar osteoporozi slimo sievietes pēc 55 gadu sasniegšanas, taču apmēram vienu ceturto daļu osteoporozes pacientu sastāda vīrieši.

Muguras un ekstremitāšu sāpju mazināšanai vai pilnīgai novēršanai ir nepieciešams noskaidrot sāpju iemeslus. Tikai tad, kad ir atklāti muguras sāpju īstenie iemesli ir pamats sagaidīt labus ārstēšanas rezultātus.

Atbildot uz jautājumu, kurš bija uzdots šī mažā raksta virsrakstā,  mugurkaulāja slimību savlaicīga atklāšana un novēršana, kā arī radušos slimību sistēmiska ārstēšana ir muguras aprūpe.

P.S. Atgādinājums pacientiem. Nākot uz konsultāciju pie speciālista vēlams ņemt līdzi agrāk veikto izmeklējumu rezultātus: rentgena uzņēmumus un/vai to aprakstus, analīžu rezultātus, izrakstus no slimnīcām utt.