Kas traucē baudīt dzīvi?

Ilgstošas sāpes… galvassāpes, muguras sāpes, ekstremitāšu sāpes, vēdera sāpes, zobu sāpes, sāpes krūtīs…

Šķiet, ka modernā diagnostika ir spējīga atklāt tik daudz agrāk nezināmā. Bet tomēr – cilvēki „ceļo” no viena ārsta pie otra, kāri tver masu saziņas līdzekļu dāsni piedāvātās „radikālās” sāpju novēršanas receptes un  atkal maina ārstus un atkal gaida brīnumus…

Protams, pateicoties jaunām diagnostikas tehniloģijām arvien biežāk sāpju cēloņus patiešām izdodas noteikt un rasts skaidrojumu sāpju iemesliem.

Lielākā medicīniskā, psihologīskā, sabiedriskā un arī ekonomiskā problēma ir hronisku sāpju fenomens. Raksturīgi, ka pacientu  ciešanu iemesls nereti ir meklējams ne vien ķermeņa audu izmaiņās vai bojājumos, bet PAŠU  pacientu nostājā pret SAVĀM sāpēm.

Pamatvarianti šādās situācijās ir divi:

  1. ES PATS varētu SEV palīdzēt mazināt sāpes un/vai saglabāt maksimāli iespējamo aktivitāti par spīti sāpēm?
  2. Kā ģimene, medicīna, sabiedrība varētu MAN palīdzēt, lai man nesāpētu un lai mana labklājība neciestu?

Neviens no šiem variantiem nav nosodāms, taču to principiālā atšķirība ir acīmredzama.

Lai cik turīga un humāna būtu sabiedrība, tā nekad nevarēs atrisināt visas indivīda problēmas. Tā kā mūsu sabiedrība nav nedz turīga, nedz (diemžēl!) humāna, indivīdam PAŠAM jādara SAVĀ LABĀ viss iespējamais, lai dzīve nepārverstos par katorgu sev un apkārtējiem.

Ja runājam par muguras un ekstremitāšu sāpēm, tad „pašpalīdzības” pasākumu klāsts ir ļoti plašs.

Medicīnas zinātnē pastāv daudz teoriju un pierādījumu par sāpju iemesliem un to novēršanas iespējām. Taču visi ir vienisprātis, ka pārmērīga ķermeņa masa, slikta stāja un vārga muskulatūra rada ļoti augstu risku hroniskām muguras un ekstremitāšu sāpēm. Sekas ir labi zināmas: problkēmas ģimenē, darbā, atkarība no zālēm, depresija utt un tml.

Ja  muguras un ekstremitāšu sāpju problēma ir aktuāla JUMS vai Jums tuviem cilvēkiem – sekojiet mūsu publikācijām vai nosūtiet savus jautājumus vai domas ar šīs mājas lapas starpniecību.

 

Pieveiksim sāpes kopā!