Metastāzes mugurkaulā samazina pacienta dzīves kvalitāti

Ik gadu Latvijā vidēji 11 555 cilvēki saņem diagnozi – vēzis. Pateicoties onkoloģijas nozares attīstībai, lielai daļai pacientu ārstēšanās rezultāti ir pozitīvi un viņiem izdodas atgūt veselību un dzīves kvalitāti, tomēr vēl aizvien ļoti nopietna medicīniska problēma ir ļaundabīgo audzēju metastāzes. Pētījumi liecina, ka 10% no metastāzēm veidojas mugurkaulājā. Mugurkaulājs ir cilvēka ķermeņa balsts, kas sastāv no skriemeļiem, krusta kaula, astes kaula un starpskriemeļu diskiem. Metastāzes mugurkaulā samazina pacienta dzīves kvalitāti, izraisa spēcīgas hroniskas sāpes, traucē nervu sistēmas darbību, kā arī var izraisīt skriemeļu lūzumus ar smagām sekām. Ne vienmēr metastāzes skriemeļos izraisa sāpes, nereti pacients sāpes neizjūt līdz brīdim, kad metastāze izraisa skriemeļu lūzumu vai nospiež muguras smadzenes un nervu saknītes, samazinot pacienta dzīves kvalitāti un apdraudot dzīvību.

 

Jaunas iespējas skriemeļu metastāžu ārstēšanā

 

Efektīva skriemeļu metastāžu ārstēšana var ne tikai paaugstināt pacienta dzīves kvalitāti, bet arī pagarināt viņa dzīves ilgumu. Radiofrekvences ablācijas (RFA) metode ir jauna, minimāli invazīva terapija pacientiem ar skriemeļu metastāzēm, kas nekavēs staru vai ķīmijterapijas kursa veikšanu. Jaunākās radiofrekvences ablācijas tehnoloģijas (STAR) ļauj veikt kontrolētu, mērķtiecīgu metastātisko audu iznīcināšanu, neapdraudot veselos audus, tajā skaitā muguras smadzenes, nervu saknītes un asinsvadus. Ar šo metodi tiek iznīcināti metastāzes audi, izmantojot gan zemu, gan augstu temperatūru, jo metastāžu audi ir daudz jutīgāki pret augstu (līdz +60 ⁰C) un zemu (līdz -40 ⁰C) temperatūru nekā parastie audi. Lai veiktu manipulāciju, nav nepieciešams veikt griezienus, jo vadāmā radiofrekvences zonde tiek ievadīta skriemelī caur vienu vai divām adatām. Pēc manipulācijas veikšanas caur adatām skriemelī tiek ievadīts kaulu cements, kas palīdzēs nostiprināt skriemeli un samazinās lūzuma risku.

 

Inovatīva un mazinvazīva tehnoloģija, kas ļauj atgūt dzīves kvalitāti

 

Latvijā pirmā šāda tipa manipulācija tika veikta 2022. Gadā, un šobrīd RFA STAR modifikācija ir līdz šim modernākā pieejamā tehnoloģija, kas nodrošina ātru un ilgstošu atsāpināšanu vēža pacientiem ar metastāzēm mugurkaulā. Šī ārstēšanas metode ir efektīva pret staru terapiju nejutīgu metastāžu ārstēšanu, kā arī ir iespējama pacientiem, kuriem ir sasniegta maksimālā staru terapijas deva. Sāpju mazināšana uzlabo pacientu dzīves kvalitāti, ļaujot koncentrēties uz pamatslimības ārstēšanu. Arī pētījumu rezultāti pierāda, ka radiofrekvences ablācijas (RFA) ir efektīva ārstēšanas metode, kas palīdz samazināt sāpes 77% gadījumu. Diemžēl šobrīd radiofrekvences ablācija nav valsts apmaksāto ārstēšanas procedūru sarakstā, tomēr tas nekavē speciālistus Latvijā ieviest šo efektīvo tehnoloģiju un padarīt pieejamu pacientiem. Dr. Viktora Vestermaņa ārsta praksē ir iespējams veikt RFA ārstēšanas metodi, lai palīdzētu mazināt skriemeļu metastāžu radīto negatīvo ietekmi uz jūsu dzīves kvalitāti.