Muguras sāpes grūtniecības un pēcdzemdību periodā

Muguras sāpes grūtniecības laikā ir ļoti izplatīta problēma, kas skar aptuveni 50 līdz 80% grūtnieču. Sāpju intensitāte var svārstīties no vieglām sāpēm, kas rodas, veicot fiziskas aktivitātes, līdz akūtām sāpēm, kas kļūst hroniskas. Apmēram 10% gadījumu sāpes kļūst tik smagas, ka tās var traucēt darba spējas vai ikdienas aktivitātes grūtniecības laikā. Pētījumi liecina, ka muguras lejasdaļas sāpes parasti rodas piektajā līdz septītajā grūtniecības mēnesī, lai gan dažos gadījumos tās var sākties jau no astotās līdz divpadsmitās nedēļas. Sievietes, kurām pirms grūtniecības bijušas muguras lejasdaļas problēmas, ir augstākā riska grupā, un šīm sievietēm muguras sāpes var parādīties daudz agrāk.

 

Cēloņi un riska faktori

 

Muguras sāpes grūtniecības laikā var ievērojami ietekmēt dzīves kvalitāti, tāpēc ir svarīgi izprast to cēloņus un riska faktorus, lai varētu veikt preventīvus pasākumus un mazināt sāpju intensitāti. Grūtniecības laikā organismā tiek ražoti hormoni, kas atslābina iegurņa zonas saites, sagatavojot tās dzemdību procesam. Šī atslābuma rezultātā samazinās atbalsts mugurkaulam, kas var izraisīt sāpes. Smaguma centra pārvietošanās uz priekšu ir neizbēgama, augot dzemdei un bērnam, kas savukārt liek mainīties stājai, izraisot papildu spiedienu uz muguras lejasdaļu un veicinot sāpju rašanos. Papildu svara radītā slodze ir vēl viens nozīmīgs faktors, kas veicina muguras sāpes. Nepareiza stāja un sēdošs dzīvesveids arī var pasliktināt vai izraisīt muguras sāpes. Nedrīkst aizmirst, ka grūtniecība rada lielu emocionālu satraukumu, kas var veicināt ķermeņa sasprindzinājumu un atspoguļoties muguras sāpēs.

 

Ieteikumi muguras sāpju mazināšanai

 

Efektīvākā muguras sāpju profilakse grūtniecības un pēcdzemdību periodā ir stājas korekcija un muguras un iegurņa pamatnes muskulatūras nostiprināšana pirms grūtniecības iestāšanās. Ir pierādīts, ka aktīvām sportistēm minētās problēmas attīstās ievērojami retāk. Stājas korekciju un muskulatūras stiprināšanu ir iespējams panākt, sistemātiski veicot vingrojumus. Fizioterapeits ir speciālists, kurš novērtēs katras jaunās dāmas muskulatūras stāvokli, stājas problēmas un ieteiks individualizētu vingrojumu kompleksu. Iestājoties grūtniecībai, vingrošana jāturpina grūtnieču vingrošanas grupās.
Ja sāpes attīstās pēcdzemdību laikā, dodieties pie speciālista, kurš palīdzēs noskaidrot sāpju cēloni un ieteiks piemērotākos risinājumus. Dr. Viktora Vestermaņa ārsta praksē jūs saņemsiet profesionālu palīdzību, lai novērstu to, ka jūsu muguras sāpes pasliktinās vai kļūst par hronisku veselības problēmu.

 

Muguras sāpes grūtniecības un pēcdzemdību periodā