Skriemeļu atveseļošana.

Vai skriemeļus, kuri lūzuši osteoporozes vai līdzīgu slimību dēl, VAR ATVESEĻOT?

Šis jautājums ir būtisks ļoti lielai cilvēku kopai, it sevišķi Latvijā, jo pusmūža un vecāku personu skaits mūsu valstī ir liels.

Ievadam – nedaudz informācijas par osteoporotiskiem skriemeļu lūzumiem.

  1. Osteoporotiskie skriemeļu lūzumi izraisa stājas traucējumus, kuri rezultātā samazinās krūšu kurvja tilpums. Šādā samazinātā tilpumā plaušas nespēj nodrošināt dzīvībai svarīgos orgānus ar skābekli. Hronisks skābekļa trūkums samazina dzīvildzes prognozi vīriešiem par aptuveni 6 gadiem, bet sievietēm – par 2 gadiem.
  2. Osteoporotiskie skriemeļu lūzumi var rasties bez nozīmīgas traumas un 90% pacientu tie atsāpinās 6-8 nedēļu laikā. Neraugoties uz šķietamu komfortu (sāpju nav!), mugurkaulāja deformācija un stājas izmaiņas var pakāpeniski progresēt, novedot pie augstāk minetām sekām.
  3. Osteoporotiskie skriemeļu lūzumi (t.sk. bez sāpēm) konstatēti 20% cilvēku, kuri ir vecāki par 70 gadiem. Atsevišķu osteoporotisko skriemeļu lūzumu riska grupu sastāda sievietes pēc menopauzes iestāšanās, pacienti, kuri spiesti ilgstoši lietot glikokortikoīdus (hormonus), kā arī reimatoīdā artrīta, diabēta un citu grupu pacienti.
  4. Klīniskie novērojami liecina, ka 20% sieviešu pēc pārciestā skriemeļa osteoporotiskā lūzuma 1 gada laikā piedzīvo jaunus skriemeļu lūzumius

Tāpec osteoporozes profilakse, diagnostika un savlaicīga kompleksa ārstēšana ir vitāli svarīgi pasākumi.

Osteoporozes (tātad, arī osteoporotisko skriemeļu lūzumu) risks ir ne tikai sievietēm pēc menopauzes iestāšanās.

Saskaņā ar Starptautiskā Osteoporozes Fonda  (International Osteoporosis Foundation)  datiem, 15-30% vīriešu piedzīvo osteoporotiskus skriemeļu lūzumus.

Nedrīkst nepieminēt faktu, ka kortikosteroīdie hormone, kuri ir vitāli nepieciešami lielam pacientu skaitam, negatīvi ietekmē kaulaudu vielu mainu, tādā veidā izraisot osteoporozi. Ilgstoši lietojot kortikosteroīdus, kaulu kvalitātes kontrolei jāpievērš maksimāla uzmanība.

Apkopojot šo informāciju nākas secināt, ka skriemeļu lūzumu savlaicīga ārstēšana ir ne tikai pretsāpju procedūra, bet galvenokārt – tai ir dzīves kvalitātes uzlabošanas un dzīvildzes pagarināšanas funkcija.

Pagājušā gadsimta astoņdesmitajos gados tika radīta vertebroplastijas metode.  Tās būtība ir ģeniāli vienkāršā: lauztajā skriemelī caur īpašu adatu tika ievadīta polimēra masa (kaulu cements), kura sacietējot atjaunoja lauztā skriemeļa atbalsta spējas un būtiski mazināja, vai pat pilnībā likvidēja sāpes.

Vertebroplastijas metode strauji iekaroja visu pasauli.  Minimāla audu traumatizācija, relativi zemas izmaksas un augsta pretsāpju efektivitāte bija šīs metodikas stiprās puses (96% gadījumu iestājās būtiska sāpju samazināšanās).

Augot ķirurgu pieredzei tika reģistrēti cementa nevēlamās noplūdes gadījumi. Visbiežāk cements noplūda caur plaisām skriemeļa ķermenī.

Cementa noplūdes riska mazināšanai tika radīta balonu kifoplastijas metode (balloon kyphoplasty). Atšķirība no vertebroplastijas ir tā, ka pirms cementa ievadīšanas skriemeļa ķermenī, tajā ievada īpašu balonu, kuram izplešoties tika sagatavota vieta cementam, tādā veidā mazinājās nevēlamās cementa noplūdes risks.

Analizējot skriemeļu cementēšans pieredzi ar polimēru cementu, atklājās arī šī materiāla negatīvās puses.

  1. Sacietējot, cements uzkarst līdz 60°80° Šī īslaicīgā temperatūras paaugstināšanās var izprovocēt reflektorus sirds darbības traucējumus.
  2. Cements saglabājas skriemelī uz mūžu. Tas neieaug apkārtējos kaulaudos, respektīvi – ir svešķermenis.

Tāpēc, izmantojot vertebroplastijai polimēru cementu, mēs nespējam atveseļot bojātos kaulaudus, kā arī nespējam veicināt kaulaudu vairošanos lūzuma zonā.

Minēto trūkumu novēršana kļuvusi iespējama līdz ar principiāli jauna kaulu cementa ieviešanu vertebroloģijas praksē. Tas ir biokeramiskais kaulu cements CERAMENT SPINE SUPPORT, kurš 2015.g. Berlīnē notikušajā kongresā “BIOSPINE 2015” (Biologic Technologies in Spine Surgery) ticis nosaukts par visprogresīvāko materiālu. Tas, pretēji polimēram, neuzkarst, aizpilda kaulaudu bojājuma zonu, sekmē veselu kaulaudu veidošanos lūzuma zonā. Biokeramiskā cementa struktūrā ietilpst vairākas ķīmiskas vielas, kuras pilnībā uzsūcas laika posmā līdz 1 gadam.

Profesionālajā  literaturā aprakstītas  biokeramiskā kaulu cementa unikālas pretsāpju īpašības. Injicējot biokeramisko kaulu cementu jauniem pacientiem ar hroniskām muguras sāpēm, kuras neizdevās likvidēt ar tradicionālām ārstēšanas metodēm, tika panākta ilgtermiņa atsāpināšana un ievērojama dzīves kvalitātes uzlabošana.

Latvijā ir uzkrāta biokeramiskā kaulu cementa izmantošanas pieredze osteoporotisko skriemeļu lūzumu ārstēšanā.  Latvijas ārstu ziņojums par osteoporotisko skriemeļu lūzumu ārstēšanu, izmantojot vertebroplastijai biokeramisko cement, atzinīgi novērtēts Izraēlas ortopēdu kongresā 2016.g.

Pacienti nereti uzdod ārstam jautājumu: “Vai  skriemeļu cementēšana atjauno lauzto skriemeļu konfigurāciju?”.

Jautājums ir vietā, jo lauztā skriemeļa formas atjaunošana novērš mugurkaulāja deformāciju, krūšu kurvja apjoma samazināšanos un ar to saistītās komplikācijas.

Šodien ir pamats atbildēt, ka skriemeli atjaunot var, ja laiks, kurš pagājis kopš lūzuma nepārsniedz 3 nedēļas. Šī teksta autors apguvis skriemeļu ķermeņu rekonstrukcijas tehniku Vācijā (Donau Isar Klinikum).

Osteoporotisko skriemeļu lūzumu ārstēšana ir kompleksa. Laba ārstēšanas rezultāta sasniegšanai ir nepieciešama konsekventa osteoporozes medikamentozā terapija, regulara D vitaminna līmeņa asinīs kontrole un korekcija un protams – regulāras kaulu blivuma pārbaudes.

Atsevišķa šrstēšanas sadaļa ir ārstnieciskā vingrošana un īpašu korsešu lietošana. Ir pierādīts fakts, ka muskulatūras masa ir tieši saistīta ar kaulu kvalitāti. Proti – jo spēcīgāka ir muskulatūra – jo kvalitatīvāks kauls. Muskulatūras masas un spēka palielināšanai kalpo ārstnieciskā vingrošana un īpašo (trenējošo) korsešu lietošana.

Sabiedrībā ir nostiprinājies maldīgs uzskats par korsetēm: tās novajinot muskulatūru!

Kā jau teikts, šis uzskats ir absolute maldīgs, jo modernie materiali, no kuriem tiek veidotas muguras atbalsta korsetes veicina muskuļu masas un spēka pieaugumu, stājas korekciju un muguras sāpju mazināšanu.

Katrs pacients, viņa veselība un slimība ir unikālas kategorijas. Tāpēc lēmumu par konkrētās metodes izmantošanu konkrēta pacienta ārstēšanai, pieņem speciālists.

Svarīgi ir apzināties, ka medicīnas zinātnes un prakses progress padara ārstēšanu arvien individualāku, tatad – pacientam draudzīgāku.