Stājas loma veselības un ilgtspējas veicināšanā.

Stājas loma veselības un ilgtspējas veicināšanā.

Ievada vietā…

Pirms uzsāku izklāstu, vēlos paskaidrot vārda “ilgtspējas”  lomu. Man tika aizrādīts (iespējams pamatoti!), ka šis vārds lietojams tehniskajā literatūrā agregāta, detaļas vai tehnoloģiskā šķidruma izturības, ilgstošas un drošas kalpošanas apzīmēšanai.

Lai nu tā būtu…

Runājot par cilvēka spēju ilgi dzīvot bez veselības traucējumiem, būt aktīvam un veiksmīgam visās dzīves sfērās, manuprāt, vārdam “ilgtspējas” nav konkurentu! 

                                                                                             

1. attēls                                                                    2. attēls

Attēlos redzamas divas jaunās dāmas, kuras acīm redzami atšķiras ar stāju. Šī atšķirība ir daudz nozīmīgāka, nekā škiet no pirmā acu uzmetiena, jo stājai ir izšķiroša nozīme visa organisma sistēmu funkcionēšanā, hronisku sāpju novēršanā, tātad – ILGTSPĒJAS nodrošināšanā.

Tagad – visu pēc kartas!

Pārbaudīt stāju ir ļoti vienkārši. Skatoties uz stāvošu cilvēku no sāniem, jānovelk iedomāta vertikāla līnija no auss kāju virzienā. Pareizas stājas gadījumā šī līnija šķērso pleca locitavas vidu, gūžas locitavas projekciju, ceļa locitavas vidu un pēdas vidusdaļu. Jaunā dāma no 1. attela demonstrē pareizu, sabalansētu stāju. To nodrošina mugurkaulāja kakla, krūšu un jostas daļas fizioloģiskie izliekumi, kuru radiuss svārstās no 30° līdz 45° (3. attēls).

 3. attēls

Nepareizas stājas gadījumā, šie izliekumi ir lielāki vai mazāki par normāliem. Tas rada saišu iestiepumu, starpskriemeļu locitavu pastavīgu kairinājumu. Mugurkaulāja saitēs un starpskriemeļu locītītavu kapsulās ir daudz nervu, kuri šo pastavīgo kairinājumu pārveido sāpēs.

Starpskriemeļu locitavu unikālā uzbūve nodrošina mugrkaulāja balsta un kustību funkciju visa mūža garumā. Taču šo mazo locitavu kairinājums, pārslodze vai iekaisums rada t.s. atstarotās sāpes. Sāpes (atkarībā no mugurkaulāja segmenta) var projecēties praktiski visās ķermeņa daļās: mugurā, vēderā, ekstremitāšu, kakla, sirds, aknu, nieru, dzimumorgānu apvidū. Pētījumos pierādīts, ka 20% sieviešu, kuras cieš no sāpēm dzimumorgānu apvidū, nav atrodamas sieviešu dzimumorgānu slimības!

Sāpes tūpļa un dzimumorgānu apvidū ir raksturīgas arī vīriešiem. Taču kungi, lai arī cik bravūrīgi šad un tad arī neuzvestos, sāpes vai diskomfortu “delikātās”  vietās ar ārstiem apspriež daudz retāk par sievietiēm.

Vai tad tas vien nebūtu pamats rūpēm par stāju!

Diemžēl, ar šo stajas traucējumu izraisīto veselības problemu saraksts nav izsmelts.

Padarot cilvēku par divkāju būtni, daba parūpējās par mehānismiem, kuriem jānodrošina spēja uzturēties vertikālā stāvoklī. Iepriekš minētie mugurkaulāja izliekumi ir viena no šī sarežģītā mehānisma daļām.  Stājas traucējmu gadījumā, mugurkaulāja izliekumi vairs nenodrošina balansu. Lai kompensētu balansa traucējmus, tiek “iedarbināti”  muskuļi, kuriem balansa nodrošināšana ir papildus slodze!

Agrāk vai vēlāk muguras muskuļi, to piestiprināšanās vietas pie kauliem sāk sāpēt.

Tātad, stājas vājums ievērojami paaugstina  hronisku muguras sāpju attīstīšanas risku!

 

Ļoti beži pacienti sūdzas par nespēju ilgstoši stāvēt, sēdēt un pat gulēt, nemainot pozu. Tā ir stapskriemeļu locitavu izraisīta simptomātika. Rezultātā šadi cilvēki ir pastavīgi neizgulējušies, viņi nav spējīgi veikt savus profesionālos pienākumus ar visam izreitošajām finansiālajām un sociallajām sekam.

Pievērsiet uzmanību dāmai 2. attēlā.  Mugurkaulāja krūšu daļas izliekums ievērojami pārsniedz normu. Tas maina krūšu kurvja konfigurāciju, samazina tā tilpumu un negative ietekmē elpošanas funkciju. Nepilnvērtīgas elpošanas (tātad – gāzu apmaiņas) sekas ir fiziskās un garīgās aktivitātes ierobežojošas factors, bet attālais rezultāts ir dzīvildzes saīsināšana.

Daudzkārt dzirdēts, ka mūsu dzīve ir kļuvusi dinamiskāka, tā ne tikai piedāvā daudz izaicinājumus, bet arī diktē nepeciešamību būt fiziski izturīgiem un emocionāli stabīliem.

Vai cilvēks, kurš cieš no pastavīgām sāpēm var gūt panākumus darbā, izveidot stabīlu ģimeni, nodrošināt savus bērnus un parūpēties par vecākiem?

Atbilde ir zināma, bet ko darīt?..

Stāja veidojas bērnu un pusaudžu vecumā. Taja pat laikā ir iespējams radīt kaulu masas rezerves, bet pats svarīgākais – ir iespējams ieaudzināt izpratni par fizisko kultūru.

Skolas absolventam izsniegtais atestāts apliecina, ka jaunais cilvēks ar labām (vai ne pārāk labām) sekmēm apguvis zinības un prasmes, kurām jāpadara jebkuru dzīves mērķi sasniedzamu.

Vai laba atzīme disciplīnā “SPORTS” garantē arī jaunieša fizisko gatavību?  Liekais svars, ļumīga muskulatūra lielai jauniešu daļai, vāja stāja ir raksturīgākās ilustrācijas atbildei uz šo jautājumu.

Rūpēm par stāju ir jākļust par galveno fiziskās audzināšanas uzdevumu. Fiziskai kultūrai ir jākļūst par vispārējās kultūras sastāvdaļu! Kulturālam cilvēkam jābūt spējīgam ne tikai pareizi lietot galda piederumus, prast citēt literatūras klasiķus. Bez sava ķermeņa kultūras, viss iepriekšējais var zaudēt jēgu.

Sabiedrībā jāveido priekšstats, ka pareiza, sabalansēta stāja ir veiksmes stāsta balsts.

Izglītoti un fiziski ilgtspējīgi cilvēki vajadzīgi ne tikai sev.

Tādi cilvēki ir nepieciešami mūsu valstij.